Betlémské světlo

Již tradičně den před štědrým dnem rozdávali chotěbořští skauti a skautky plamínek, který k nám putoval až z Betléma.

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Cestu z Betléma do Vídně absolvuje letecky, v rakouské metropoli se pak předává skautům z jednotlivých evropských zemí – letos proběhla ceremonie 16. 12. v kostele sv. Františka z Assisi na náměstí Mexikoplatz. Z Vídně již tradičně přivezli Betlémské světlo brněnští skauti a skautky, kteří také koordinují následný rozvoz vlaky po všech koutech Česka. Ten začal v neděli 17. 12. ráno a skautští dobrovolníci se ho ujali již po devětadvacáté.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz