Ekoklubovna

Ekoklubovna je o týmech skautů a skautekkteří mají rádi svoji klubovnu nebo základnu a chtějí zároveň zlepšovat životní prostředí.

Stejně jako skautská výchova i Ekoklubovna je o způsobu práce a cestě, kterou se vydáme. S tou Ekoklubovňákům pomáhá metodika 7 kroků, která je vede přes kritické myšlení a analyzování dat k vytváření a realizaci plánů ke skutečným změnám.

Projekt probíhá pod patronátem mezinárodního programu Ekoškola a nabízí zapojeným týmům získat pro svoji klubovnu mezinárodní ocenění The Eco-Schools Green Flag.

Mezinárodní program Ekoškola
Ekoškola (The Eco-Schools programme) je největším vzdělávacím programem na světě vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. Je do něj zapojeno více než 20 milionů dětí, učitelů, rodičů a vedoucích. Program se zaměřuje převážně na školy, ale je otevřen i neškolským organizacím. Jeho cílem je dát dětem a mladým lidem sílu být samostatný a aktivní při zlepšování životního prostředí, a to ve spolupráci s komunitou, která je obklopuje.

Naše témata

prostředí

Prostředí klubovny nás vede ke zlepšování stavu klubovny i jejího okolí. A to nejen po ekologické stránce, ale i po stránce estetické, kulturní a sociální. Jednoduše jde o to vytvořit z klubovny a jejího okolí místo, kde se cítíte dobře a kde rádi trávíte čas.

biodiverzita

Zde se zaměřujeme na ochranu a zvyšování biodiverzity v okolí naší klubovny. Vyrábíte různé prvky, které podporují druhovou rozmanitost, zaměřujeme se na sledování invazivních druhů nebo zjišťujeme rozdíl mezi přírodní a uměle vytvořenou zahradou.

Analýza prostředí klubovny a biodiverzita zahrady

👍🏻

• poměrně velká zahrada
  • nová budova klubovny
  • třídíme odpad, výroba vlastního kompostu
  • dobré umístění klubovny v klidné části města
  • možnost nové výsadby, zahrada je po výstavbě nové klubovny neupravená, možnost vytváření skalek, záhonů, atd.
  • ptáci si zahradu oblíbili

👎🏻

• nemáme na zahradě užitkovou vodu
  • žádné záhony pro pěstování
  • žádné odpočinkové zóny na zahradě, chybí i ohniště
  • neútulné místnosti, žádná výzdoba
  • děti nepečují o rostliny
  • děti se nepodílejí na úpravách

Výsledky dotazníku pro členy a členky střediska
  • Zahrada je využívána hlavně na hraní her.
  • Je zájem o vybudování záhonů a pěstování zeleniny/bylinek(nutnost zajistit užitkovou vodu na zalévání).
  • Potřeba srovnat povrch pozemku po stavbě, zbavit se pařezu uprostřed pozemku.
  • Chybí odpočinkové zóny – ohniště s lavičkami (původní místo ohniště ve vrchní části by někteří preferovali).
  • Více osázet zahradu rostlinami (stromy, keře).
  • Dotázání si nevšímají jaké druhy rostlin a jací živočichové na zahradě jsou (kromě dominantních druhů – túje).
  • Většině dotázaným se klubovna líbí na výbornou, jinak odpovědělo 11 lidí. Nikdo neodpověděl, že se mu klubovna vůbec nelíbí.
  • Momentálně se o zeleň stará pouze 15% z dotázaných, ale 77% by se do péče zapojilo.
  • Stání na kola by přesvědčilo 51% dotázaných, že by k dopravě do klubovny volili kolo před autem.
  • Z dotázaných se 81,5% někdy zúčastnilo brigády u klubovny a 93% by se zúčastnilo v budoucnu.

1. Sběr dešťové vody z okapu 🌧💧

👎🏻 nemáme na zahradě užitkovou vodu

2. Stání na jízdní kola 🚲

👎🏻 Stojan na kola by 51% dotázaných přesvědčil, že by k dopravě do klubovny volili kolo před autem.

3. Vyvýšené záhony 🌱

👎🏻 žádné záhony pro pěstování a děti se nepodílejí na úpravách zahrady

4. Sadba živého plotu 🌿

👎🏻dominance jednoho druhu – túje, více osázet zahradu rostlinami (stromy, keře)

5. Sadba ovocného stromu 🍎

👎🏻dominance jednoho druhu – túje, více osázet zahradu rostlinami (stromy, keře)

6. Jezírko 🌊

👎🏻Malá rozmanitost zahrady.

7. Odhlučnění balkonové místnosti 📣

👎🏻V místnosti je nepříjemné prosředí kvůli zvýšenému hluku a špatné akustice při pobytu více lidí.

8. Dřevník 🪵

9. Úkryty pro zvířata 🦇🐦🐞🪳