Blog Blog 12. oddílu Blog 4. oddílu

Letní tábory 2013

V letošním roce se uskutečnily tři skautské tábory pod organizací střediska Doubravka, které zavedly své účastníky na Divoký západ či do předválečné Anglie nebo řešily ohrožení planety ekologickou katastrofou. Táborů se zúčastnilo kolem 80 účastníků. 4. a 12. oddíl zvolily společné tábořiště poblíž Lhůty u Libice nad Doubravou, 6. oddíl se vydal tábořit do vzdálenějších Kundratic na Žďársku. Na všech třech táborech nechyběly tradiční podsadové stany, indiánská teepee, zábavný program upevněný symbolickým rámcem, táborové ohně, lanové aktivity,….

Zde jsou krátké reportáže o dvou z táborů:

Zlatá horečka 2013

Dne 29. 6. – 13. 7. proběhl letní tábor 4. oddílu na již tradičním místě u obce Lhůta. Tento rok jsme přijížděli na tábor ve dvou etapách, kdy v první etapě přijeli vedoucí a starší skauti, aby společně s  12. oddílem postavili tábořiště. V pondělí se k táborníkům přidali i mladší členi oddílu a mohlo tak
začít společné trávení začátku prázdnin na táboře. Jako každý rok, nás celým táborem provázala etapová hra, kterou jsme započali již během roku a na táboře proběhla sice poslední, ale nejdůležitější etapa. Všichni táborníci se přenesli do doby, kdy se každý dobrodruh vydával na Aljašku, za touhou
objevit co nejvíce zlata. Během celého tábora jsme si mohli vyzkoušet, jak taková honba za zlatem probíhala, od samotného rýžování zlata po stavbu srubů nebo závodu psích spřežení. Náš tábor však nebyl jen o hrách, během celého tábora jsme se snažili žít podle skautské ideje, v soužití s přírodou. Během tábora jsme se zdokonalovali v manuální činnosti, například stavbou vázaných staveb nebo výrobou dřívkových vařičů. V táborovém programu jsme zažili i několik workshopů, při kterých jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Největší úspěch měl workshop, který se zabýval osvětlovací technikou používanou v automobilovém průmyslu, nebo workshop správného fotografování, při kterém jsme si mohli vyzkoušet focení s profesionálními fotoaparáty. Na konci tábora jsme předali tábořiště 12. oddílu a rozjeli se ke svým domovům.

Návrat dobrodruha 2013

„Londýn, červenec 1939. Na evropské pevnině se šíří předválečné dusno. Německá říše dává dohromady poslední plány na ovládnutí Evropy. V této době britská společnost The B. A. A. (The British association of adventurers), která funguje pod Britským muzeem, najímá skupinu dobrodruhů, aby
s jejich pomocí zachránila před nacisty vzácné bájné předměty.“ V tomto duchu se nesl celý letošní tábor 12. oddílu u vesnice Lhůta ve dnech 13. – 26. 7. 2013. Účastníci tábora měli možnost stát se na těchto 13 dní dobrodruhy bádajícími na území tzv. úrodného půlměsíce. Díky nejrůznějších klíčům, hlavolamům a překonáním překážek, a díky svému důvtipu, spolupráci a šikovnosti, dokázali objevit bájné Kopí osudu, záhadnou Archu úmluvy či pozoruhodný Svatý Grál. Za své zásluhy a prospěch vlasti obdrželi vyznamenání samotné královny Alžběty (manželka Jiřího VI.). Mimo táborovou hru, která propojovala jednotlivé dny, jsme mohli zažít i jiná dobrodružství. Spaní pod hvězdnou oblohou, nástupy, táboráky, zpěv s kytarou, noční hry, dobrý kolektiv je něco, co může nabídnout jedině skautský tábor. Jeden tábor skončil, ale již za rok se opět u těchto dobrodružství sejdeme.

Magdaléna Paclíková – Majda, Karel Tecl – Lišák