Víkend s kouzelnou lucernou v Havlíčkově Brodě

Ve dnech 18. – 20. 3. se družina chotěbořských světlušek Amazonek vydala na celostátní akci zvanou Víkend s kouzelnou lucernou, která se konala na ZŠ Wolkerově v Havlíčkově Brodě. Krátce po příjezdu jsme byly ubytovány ve školní třídě s další družinou světlušek, která na akci dorazila až z Bělé pod Bezdězem. Každá třída měla svojí vlastní Lucinku, která byla naší skvělou průvodkyní po celý zbytek víkendu. Večer následoval velký sněm světlušek na paloučku kousek od školy, na který jsme si přivezly lucerničky, které si holky vyráběly na schůzce. Na sněmu nás obeznámily se situací, která se právě odehrává ve světě světlušek, a Lucinky nám zatancovaly krátký taneček na dobrou noc.

V sobotu dopoledne probíhala návštěva různých tvorů, kteří žijí na paloučku ve světe světlušek. To znamená, že v každé třídě probíhal nějaký tematický program. U brouka Kmitlíka se holky připravovaly na závod Žíži Plíži a vyzkoušely si i chůdy. Po té jsme pomáhaly Lucince hledat její želvičky pomocí stop, které na útěku zanechaly. U jiných tvorů musely světlušky s využitím svých vědomostí vyplnit křížovku nebo jsme si ozdobily svíčku, jejíž světlo nás chrání před zlými tvory z jeskyně. Během celé návštěvy palouku jsme získaly indicie, které nás dovedly k tomu, že se chystá
únos lidského dítěte (resp. všech Lucinek). A to se také stalo! Po obědě jsme se tedy vydaly na strastiplnou cestu hledat naší Lucinku, ale naštěstí pomocí mapy a po splnění nelehkých úkolů jsme to nakonec hravě zvládly. Později odpoledne si holky mohly vyzkoušet lezení na horolezecké stěně,
zúčastnit se závodů Žíži Plíži a vyzkoušet několik netradičních sportů a také jsme měly možnost poskládat si zajímavé origami. Celý večer byl opět zakončen velkým sněmem, kde jsme oslavovaly záchranu Lucinky a také návrat jedné zlobivé světlušky Vějičky, která se přidala na stranu zla, ale
nakonec si zvolila správnou cestu. Celý sněm byl po té zakončen společným tancem, který nás Lucinky učily v průběhu během dne.

V neděli probíhal program se světluškami, které jsme si sami vybraly předchozí večer. My si zvolily Hbitušku, Hloubalku, Zvídalku a Jitřenku. U Hloubalky probíhalo relaxační cvičení, které nám pomohlo uvolnit se a navodit krásný pocit do nového dne. Dále přišlo na řadu běhání a sbírání značek a názvů, které se Hbitušce pomíchaly. Světlušky následovně musely správně přiřadit obrázky značek k jejich názvům, a to rychleji než druhá skupinka. S Hloubalkou jsme si prohlídly krásná i nepěkná místa v Havlíčkově Brodě a navrhly, jak by se dala vylepšit. Nakonec jsme navštívily Jitřenku a zopakovali si režim dne. Nejoblíbenější činnost si holky nakreslily a pak už se náš čas bohužel chýlil ke konci. Rozloučily jsme se se všemi společným nástupem a naše velké poděkování patří celému organizačnímu týmu a zejména naší Lucince, která nám byla po celou dobu skvělou průvodkyní. Už nyní se moc těšíme na další Víkend s kouzelnou lucernou.

Míša