Blog Blog oldskautského oddílu

Akce „Skauti bez lilie“ v Jihlavě.

Dne 15. června se zdejší oldskauti zúčastnili této akce, která se konala v jihlavském kině Dukla. Na programu byl promítnut film „Skauti bez lilie“, který trval téměř hodinu. Tvůrcem filmu byl Skautský institut ve spolupráci s Pamětí národa. Film pojednával o skautském hnutí v době totality, kdy byl skauting zakázán.
V podstatě existovaly tři možnosti:
1) Přejít do ilegality a pokračovat v činnosti.
2) Pokračovat v činnosti oddílů pod jinými organizacemi (turistické oddíly mládeže, Svazarm apod.) v podstatě se skautským programem. ale bez skautské symboliky a bez kroje.
3) Definitivně ukončit činnost oddílů, středisek.
Ve filmu vystoupilo několik aktérů, představujících různé možnosti v době totality, zejména po třetím zákazu, po roce 1970. Po filmu následovala debata. Přítomna byla aktérka filmu sestra Jana Pfeiferová – Janka (ročník 1931), bývalá náčelní kmene dospělých Junáka a bratr Miloš Říha – Šípek, vedoucí Skautského institutu, oba z Prahy. Krátce vystoupil v debatě i náš Petr Hájek – Balů.