Kuku, kuku, ozývá se, nechte nás zpívat, tančit a jásat, Kukačky jsme, kuku.

Kapacita oddílu

MŮŽEME PŘIJMOUT NĚKOLIK ČLENEK DO DRUŽINY LASIČEK A JEDNU DO DRUŽINY UŽOVEK A ROBINSONEK.

80

Náš oddíl Kukačky je dívčí oddíl čítající přes padesát členek. Oddíl funguje od devadesátých let a své symboly převzal od 1. oddílu skautek, který působil v letech 1968-1970.

Oddíl je rozdělen podle věku na menší skupiny, tzv. družiny. Každá družina se pravidelně jednou týdně schází v klubovně. Roční činnost máme doplněnou o jednodenní nebo vícedenní výpravy. Výpravy jsou buď pro jednotlivé družiny, oddíl nebo pořádáme akce pro celé středisko. Starší se mohou účastnit celostátních nebo dokonce i mezinárodních skautských setkání. Největší událostí roku je letní tábor v podsadových stanech a indiánských týpí. Ten znamená důležitý předěl a vykročení k novým cílům. Jsme přesvědčeny, že je to právě prožití skautského tábora, které dětem umožňuje další rozvoj jejich osobnosti. Věříme, že právě získávání a upevňování osobního vztahu k přírodě a načerpání hlubokých prožitků na táboře probouzejí a upevňují nejcennější charakterové hodnoty.

Každá výchovná kategorie má své metodické nástroje. Ty pomáhají v rozvoji a nabytí nových zkušeností a dovedností:

• Světlušky mají Cestičku světlušek a tzv. vlčky a světýlka. Cestičku v našem oddíle nováčkům předáváme po určitém období, kdy ukáží svou aktivitu, to z pravidla probíhá na vícedenních akcích. Obsahem Cestičky je několik bodů dovedností, které by holky měly umět nebo se časem naučit, po splnění bodu si vybarvují lucerničky. Cestička je rozdělena na dva díly, kdy po splnění prvního, mohou složit slib světlušek.
  • Skautky mají Skautskou stezku a tzv. odborky. Stezku v našem oddíle holkám předáváme při přestupu z nižší výchovné kategerie, tzv. přešátkování, kdy se ze světlušek stávají skautky, to z pravidla probíhá na vícedenních akcích. I obsahem Stezky je několik bodů dovedností. Stezka je rozdělena na dvě části, nováčkovskou zkouška a první hvězdu. Po splnění nováčkovské zkoušky mohou složit skautský slib, který má ve skautském životě velký význam. Složením slibu se skautka hlásí k hodnotám, stejně jako ke společenství, se kterým tyto hodnoty sdílí.

CELKOVÝ POČET ČLENEK (2023): 52

Vedoucí oddílu:

Šárka Pavlásková (VZ)

ZástupcI vedoucí oddílu:

Michaela Pančochová – Míša (VZ)
e-mail: 12.oddil.kukacky@skaut.cz

Eliška Jelínková – Lefe (ČZ)

Světlušky

rádkyně: Eva Drahozalová – Šneček

Rangers

Sekačky

Kmen rangers od 14 let (9. třída)