Stavba nové klubovny

Původní objekt skautské klubovny v Chotěboři ve Svojsíkově ulici byl postaven v letech 1971 – 1974 v rámci tzv. akce Z. Až dodatečně při předání do užívání Junáku byl 30. 10. 1991 zkolaudován. Stavba byla získána do vlastnictví 24. srpna 1993. Klubovna sloužila jako hlavní základna střediska. V objektu probíhali schůzky v jedné klubovně 4. a 6. oddílu, v druhé klubovně roverský kmen a 12. oddíl. Kromě výše uvedeného byl v objektu k dispozici malý sklad nářadí a nutného vybavení k údržbě. V posledních letech byla budova v mnoha ohledech v havarijním stavu – díky nestabilní zavážce došlo k propadání podlah, obvodové stěny byly vychýleny od svislé osy, tepelná izolace byla nedostačující, místy zcela absentující. Elektroinstalace byla původní a z hlediska předpisů nevyhovující atd. Po dlouhých diskusích, plánování a tříletém snažení se nám podařilo připravit projekt nové klubovny a navíc získat dotaci od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. V září 2017 jsme začali stavět novou moderní klubovnu.

Historie

Záměr rekonstrukce klubovny v Chotěboři se rodil již několik let a vycházel jak z nutných stavebních úprav, tak uživatelských potřeb střediska. Jednalo se o jednopodlažní typizovanou stavbu smontovanou na základových betonových pásech. Vzhledem k použitým materiálům a technologiím objekt stavebně ani technicky nevyhovoval současným nárokům.

Budoucnost

Přestavba klubovny se snaží vyhovět potřebám oddílů střediska, aby každý z nich mohl mít svou vlastní klubovnu pro družinové schůzky. Dvě z kluboven jsou navíc rozšířeny tak, aby nahradily současnou společenskou místnost a poskytly prostor pro setkání oddílů a jako zázemí při akcích pořádaných pro celé středisko. V rámci rekonstrukce dále vznikl vhodný prostor pro archiv střediska a skladovací prostor pro táborové vybavení.
Přestavba zohledňuje výše zmíněné potřeby a vytváří moderní prostor pro činnost skautského střediska. Klubovna je navržena podle aktuálně platné legislativy, včetně bezbariérového přístupu, je navržena jako zděná budova, která původní půdorys ve tvaru L doplnila do obdélníku.

Harmonogram
  • 2013 – 2014 – přemýšlíme co se starou klubovnou, vymýšlíme, jak by měla vypadat ideální nová klubovna
  • 2015 – zadáváme zpracování znaleckého posudku, který hodnotí stav původní klubovny jako havarijní, opravovat klubovnu se nevyplatí
  • 2016 – vzniká projektová dokumentace nové klubovny na základě ideálních přání oddílů
  • 2017 – únor – Městský úřad vydává stavební povolení na novou klubovnu
  • 2017 – březen – na základě žádosti získáváme investiční dotaci Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ve výši 85 % nákladů stavby
  • 2017 – červenec – uzavíráme smlouvu s firmou Atos, vítězem veřejné zakázky na stavbu nové klubovny
  • 2017 – září – začínáme stavět (respektive nejprve bourat původní klubovnu), po vystěhování klubovny a dílčích bouracích pracích předáváme starou klubovnu firmě a
  • 2017 – listopad – zahajujeme sbírku na dofinancování zbývající částky
  • 2018 – většina stavebních prací je počítána na tento rok
  • 2019 – poslední dokončovací práce (plot, venkovní úpravy, vstup, dokončení interiérového vybavení)
  • 2019 – únor – zahájení pravidelné schůzkové činnosti v nové klubovně
  • 2019 – duben – slavnostní otevření nové klubovny
  • 2019 – září – přijíždějí k nám první výpravy
Financování

Náklady projektu nové klubovny bylo celkově necelých 7 milionů Kč. Z toho 85 % uhradilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy prostřednictvím programu Rozvoj materiálně technické základny mimoškolních aktivit dětí a mládeže.

Pokrytí zbývajících 15 % bylo na středisku. Přibližně 1/3 investovalo středisko z vlastních úspor, přičemž jen náklady spojené s přípravou projektové dokumentace a podmiňujících úpravy vyšly na více než 150.000 Kč. O mimořádný příspěvek z rozpočtu 2018 bylo žádáno Město Chotěboř. A o zbývajících přibližně 300.000 Kč jsme žádali širokou veřejnost, naše členy, bývalé členy a příznivce.

Rozpočet investičního záměru stavby nové klubovny v Chotěboři

Sbírka a další příspěvky na klubovnu

Rádi bychom poděkovali všem, kteří s výstavbou pomohli. V soutěži Vy rozhodujete, my pomáháme v chotěbořském obchodě Tesco jsme díky vašim hlasům zvítězili a získali finance na pořízení nového vybavení do nové klubovny. Během tradiční akce Dobropiknik, kterou pořádá Dobrá společnost, se podařilo na naší klubovnu vybrat úžasných 9.500 Kč. Po roce sbírky POD STANEM TO NEDÁME! na portálu darujme.cz přispělo 78 lidí, díky vašim příspěvkům jsme získali 105.000 Kč, ke kterým jsme od Skautské nadace Jaroslava Foglara získali bonus 10.000 Kč. Vybrané peníze byly použity k úspěšnému dokončení stavby a jejímu uvedení do provozu. Dále jsme obdrželi i sponzorský dar od firmy GCE. K hlavním mecenášům stavby patří Město Chotěboř a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Velice děkujeme za všechny příspěvky a podporu, bez nich by výstavba nebyla možná!