Jahůdky se vypravily na zříceninu

První červnový den vyrazily nejmenší světlušky Jahůdky z oddílu Kukaček na výpravu na nedalekou zříceninu hradu Ronovec.

Sešly jsme se ráno na vlakovém nádraží, kde jsme nasedly na vlak do Rozsochatce. Cesta vlakem trvala jen pár minut a my už stály na nádraží v Rozsochatci. Na začátku jsme každá dostali hrací tabulku na bingo, ale nebyli tam žádná čísla. V každém čtverečku byla jeden živočich nebo nějaká rostlina, naším úkolem bylo si všímat okolí a nalézt nejlépe vše, co jsme v tabulce měly. Také jsme dostali do skupinek mapu. Šly jsme po žluté turistické značce, první šla vždy jedna skupinka, která nás vedla.

Cesta rychle utíkala a my našly spousta živočichů a přírodnin z tabulky. Stačilo se jen koukat kolem sebe. Narazily jsme třeba na obří mraveniště nebo na velikou žabku, která si hopkala na břehu potoka. Cestou na hrad jsme se zastavily u lesní studánky, která nese název Prdlavka. Voda z ní byla velmi osvěžující a některé z nás si tak mohly doplnit zásoby vody.

Pokračovaly jsme dále lesem k zřícenině. Sluníčko bylo už vysoko na obloze a my tak ocenily stín, který vrhaly stromy u Ronovce. Nejdříve jsme si zbytky hradu prohlédly a pak jsme se daly do přípravy oběda. Šly jsme do okolí posbírat roští a nějaké dřevo. Po rozdělání ohně jsme si každá opekly špekáček a některé i chleba nebo jablko. Po jídle jsme ještě chvilku pobyly mezi rozpadlými zdmi a po lehkém vytrávení oběda se vydaly zase zpět.

Cestou jsme opět navštívily studánku, kterou jsme nyní ocenily snad více než při té první. Cestou na zpět se některým holkám poštěstilo vidět ve větší kaluži plavat užovku, kterou jsme poznaly díky dvěma žlutým měsíčkům za hlavičkou. Na nádraží jsme došly s malým předstihem, takže jsme se posadily a vyčkávaly na vlak. Někdo dojídal svačinu od maminky a někdo zkoumal malé pavoučky běhající mezi dlažbou. Vlakem jsme se vrátily do Chotěboře, kde na nás čekali rodiče. Už teď se ale těšíme, až budeme zase moci vyrazit zkoumat přírodu.

Jahůdky