Kondoři a Kukačky na táboře

Letní tábor je pomyslným vrcholem naší činnosti, na který se těšíme celý rok. Ten letošní jsme měli v druhé polovině července u obce Lhůta, kde táboříme již několik let. Na táboře jsme byli společně dva oddíly, kluci ze 4. oddílu a holky z 12. oddílu.

První dny byly na táboře pouze starší účastníci, nejprve bylo potřeba tábor postavit a navozit všechen potřebný materiál. Pak už se jenom stavělo a budovalo, podsadové stany byly postaveny rychle, ale indiánská teepee nám dali zabrat víc, protože před samotnou stavbou jsme je museli projít a zašít trhliny, které se na plachtách vytvořily. Po šicím odpoledni se nám všechny povedlo postavit včas.

Nechyběl táborový zahajovací oheň, který byl letos vytvořen v rámci skupinové soutěže o nejhezčí hranici, ve které bylo vytvořeno hned pět ohňů. Stihli jsme se zajít vykoupat do Libice, kde jsme se kromě vodního osvěžení dočkali i pistáciové točené zmrzliny. Poslední den bez mladších účastníků skauti a skautky absolvovali denní výsadek do okolí tábora. Oběma skupinám se podařilo neztratit se a přijít včas na oběd.

Pátý táborový den nám dorazily mladší tábornice a táborníci. V noci nám začala táborová hra, všichni táborníci se přenesli do počítačové hry Jumanji, což je říše, která potřebuje pomoc. Jejich jediná možnost, aby se dostali domů, bylo danou hru dohrát. Byli rozděleni do šesti týmů pojmenovaných po zvířecích obyvatelích džungle – Tygři, Nosorožci, Lemuři, Krokodýli, Sloni a Hroši.

Každý tým měl za úkol projít všechny úrovně hry a ochránit posvátný klenot, který musí vrátit do svatyně, čímž nastolí v Jumanji rovnováhu a hru dohrají. Každý den jim hra přinášela nástrahy, díky kterým mohli přijít o život. Například “otrávená” svačina, oblečení v barvě modré nebo termiti v obydlí.

Potýkali se se zvířaty v džungli, se sháněním potravy, tajemnými chrámy, krádeží špatně hlídaných klenotů a se zlými padouchy, kteří chtěli jejich snahy zmařit. Museli překonat všechny úrovně a mnohdy obětovat i své životy, ale i tak se podařilo všechny klenoty vrátit zpět do svatyně a říši Jumanji zachránit. Letošní hru vyhrál tým Tygrů, kterému na záda dýchaly ostatní týmy.

Kromě různých her bylo třeba zajistit i fungování tábora, jako je příprava dřeva, mytí nádobí a doplňování vody, na kterém se podílely i děti.
Během tábora se jedné skautce podařilo složit zkoušku Tří orlích per, kdy všechny části výzvy dokázala vyplnit na první pokus. Tato zkouška se skládá ze tří částí – orlí pero mlčení, orlí pero hladu a orlí pero samoty, každá výzva se plní po dobu 24 hodin.

Také se rozrostly řady skautů, kdy starší vlčata byla slavnostně přešátkována na další výchovnou kategorii, tedy skauty. Za tábor se uskutečnily dva vlčácké sliby a pět skautských. Na výlet jsme si zašli na Veselý Kopec, kde kromě prohlídky skanzenu byl i prostor pro utrácení kapesného, což potěšilo hlavně mladší účastníky. Poslední dny nám pak začala stoupat venkovní teplota.

Za tábor se nám taky podařilo společně pochytat 70 klíšťat a zneškodnit nespočet těch, co měla v plánu se přisát. Letošek byl plný zážitků, na které budeme hodně dlouho vzpomínat a už nyní se těšíme, až za rok vyrazíme za dalšími zážitky a dobrodružstvím opět na skautský tábor!