Přidej se k nám

Co je skauting?

Skauting je celosvětové hnutí, v jehož středu stojí výchova dětí a mladých lidí. Klukům a holkám nabízí širokou paletu aktivit a činností. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. 

To vše v bezpečném prostředí party kamarádů a pod dohledem zkušených vedoucích, kteří kluky a holky na cestě jejich rozvoje provází. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat. 

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích a teritoriích světa. Náš oddíl je součástí Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 50 procent, na současných více než 67 tisíc. 

Co děláme?

Skautské aktivity jsou pestré v klubovně i v přírodě:

  • Hrajeme si. Každou hrou se něco učíme, ať už vědomě (balení batohu, první pomoc) nebo nevědomě (spolupráce, pomoc druhým, schopnost naslouchat).
  • Putujeme přírodou a poznáváme ji. Chodíme na výpravy, učíme se oceňovat krásu přírody nebo význam toho, co vytvořil člověk, využíváme znalosti při táboření pod stanem i širým nebem. 
  • Hýbeme se. Hry, tradiční i netradiční sporty na výpravách a táborech, rozcvičky a další pohybové aktivity nás zabaví, unaví i pořádně protáhnou. 
  • Objevujeme technologie. GPSky, sociální sítě nebo online nástroje, které nám ulehčí život. Učíme se, jak je používat, na co si dávat pozor, a že to s nimi nemáme přehánět. 
  • Nebojíme se výzev. První sjíždění řeky, lezení po skalách nebo spaní pod širým nebem zanechá vzpomínky na celý život. 
  • Jsme v kontaktu se světem. Každý skautský rok nabízí možnosti mezinárodních setkání osobně i na dálku. A z některých vzniknou celoživotní přátelství, návštěvy či společné výpravy a tábory. 
  • Užíváme si čas s kamarády. Ve skautu nikdo není sám: navzájem se podporujeme, sdílíme zážitky a pečujeme o svá přátelství. 
  • Stáváme se zodpovědnými a čestnými občany. Nebojíme se stát za pravdou a demokracií, zapojit se tam, kde je třeba, neváháme pomoci druhým a chránit přírodu. 

Skautská činnost se odehrává na pravidelných schůzkách (každý týden), jednodenních i vícedenních výpravách (1–3x za měsíc) a na letním táboře, který je vrcholem skautského roku. 

Proč se stát skautem/skautkou?

  • Skauting je pestrý a rozvíjí kluky a holky v různých oblastech
    Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností.
  • Díky skautu si děti najdou dobré kamarády  
    Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. 
  • Ve skautu je prostor pro každého
    Skauting je postavený na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. I děti, které jsou třeba trošku nemotorné, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění, v něm najdou pevné a bezpečné místo.  
  • Skauting posiluje dovednosti, díky kterým se vaše děti neztratí
    Od těch praktických, jako je přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako je týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým. 
  • Skauting dokáže kluky a holky “odpojit”
    Skauting přináší opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to. 
  • O kluky a holky se ve skautu starají zapálení a vzdělaní vedoucí
    Junák – český skaut klade na své vedoucí vysoké nároky, s cílem držet vysokou kvalitu programu i zajistit bezpečné prostředí pro děti.
  • Skauting je finančně dostupný
    Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný. 

V čem je skauting odlišný od zájmových kroužků?

Nespornou výhodou skautingu je důraz na všestranný rozvoj dítěte: na skautských akcích není nouze o pohyb, zamyšlení, trénování dovedností, přátelství, dobré skutky nebo spolupráci. To vše pod dohledem dospělých vedoucích – průvodců a mentorů. Proto si vaše dítě ze skautu odnese celoživotní zážitky, silná přátelství, sebedůvěru, samostatnost a hodnotový základ, díky kterému mu nebude cizí pomoc druhým, čest, smysl pro spravedlnost nebo pravdomluvnost.

Skauting je velkou životní příležitostí. To také znamená, že si v něm každý najde to, co jej baví. K dispozici jsou desítky volitelných výzev, tzv. odborek, které mohou nasměrovat životní cestu dítěte, ať už se stane Spisovatelem, Elektrotechničkou, Atletkou, Ekologem nebo třeba Divadelnicí. Dospívající skauti a skautky se mohou zásadně podílet na přípravě schůzek, výprav i táborů a pokud chtějí, postupně se z nich stávají další dospělí dobrovolníci – vedoucí, táboroví kuchaři, pořadatelé lokálních i celostátních akcí a celkově lidé, jejichž nápady mění jejich okolí, společnost i svět k lepšímu.

Kolik volného času skauting vyžaduje?

Kromě schůzky jednou týdně pravidelně jezdíme alespoň jednou měsíčně na jednodenní výpravu a jednou za 2 měsíce na vícedenní výpravu. Počítejte také s výpravami v prázdninových obdobích – podzimní prázdniny trávíme obvykle 4 až 5denní výpravou, o jarních prázdninách se snažíme vyrazit na celotýdenní lyžařské výpravy po skautských základnách. Letní skautský tábor je 14denní, obvykle jej máme v období prvních turnusů (tedy na začátku července). Po skautském táboře až do začátku září pravidelné schůzky nejsou, skautští vedoucí jezdí na vlastní týdenní či čtrnáctidenní kurzy nebo společné dovolené.

Je ale třeba pamatovat, že skauting je především dobrovolný. Nikdo se nebude zlobit, že se vaše dítě nějaké společné akce nezúčastní. Alespoň za předpokladu, že dítě ze schůzky či výpravy omluvíte řádně a včas.

Skautská činnost nekončí v oddíle. Každý rok se konají skautské závody – ob rok se střídá ten pro skauty a skautky od 11 do 14 let (Svojsíkův závod) a pro skauty a skautky od 8 do 10 let (Závod vlčat a světlušek). Slouží k otestování vlastních dovedností, poměření sil s kamarády, poznávání nových lidí z okresu/kraje/republiky a nakonec k budování důvěry a spolupráce v samotné družině. Podle úspěšnosti družiny mohou děti strávit až 3 víkendy (základní, krajské, celostátní kolo) na této akci.

V řádném skautském roce tak děti stráví alespoň 10 dobrodružných víkendů a 4 celé týdny v přírodě. 

Kdo se o děti stará?

Zodpovědnost za bezpečnost dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a fungování oddílu mají dospělí vedoucí – dobrovolníci bez nároku na finanční honorář. Ti mají náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo organizace a práva. Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Při své práci využívají metodiky skautského programu a berou ohled na specifické zájmy a potřeby dětí. 

Kromě vedoucích se budete v oddílech setkávat také s rádci a rádkyněmi. Ti mají na starosti jednotlivé družiny, je jim od 13 let výš a na programu úzce spolupracují s vedením oddílu. I pro ně existuje systém vzdělávání, např. pomocí rádcovských kurzů. Později z nich mohou vyrůst další skautští vedoucí.

Kolik stojí skauting?

Skauting je otevřený všem bez rozdílu na vyznání, sexuální orientaci, původ či jiné odlišnosti. A platí to i v otázce ceny; skauting není drahý a roční náklady jsou přiměřené tomu, co dítě za tuto dobu zažije. Ostatně i dle reprezentativního výzkumu agentury Ipsos považuje třetina lidí skauting za levnější než ostatní volnočasové aktivity.

Roční členský příspěvek (více na stránce k registraci; zahrnuje např. úrazové pojištění při skautských aktivitách a chod oddílu) 1x ročně – 600 – 1 000Kč

  • Výpravy
    • Přibližně 100–300 Kč za jednodenní výpravu (zahrnuje jízdné, vstupné a další) 
    • 300–700 Kč za vícedenní výpravu (zahrnuje ubytování, dopravu, stravu a další)
  • Tábor
    • 1700–3500 Kč za 14denní tábor.
  • Skautský kroj
    • 900 Kč nový, nošený dle dostupnosti ve středisku; pokud z něj dítě vyroste, je velká šance jej prodat
  • Další akce (závody, setkání a další)
    • Vždy dle povahy dané akce, může být od 200 Kč po 1 000 Kč.
    • Zahraniční akce bývají nejdražší. Např. Intercamp 2020: 560 Kč účastnický poplatek + doprava do Velké Británie + kapesné. Středoevropské jamboree 2020: 15 000 Kč účastnický poplatek vč. dopravy do Polska + kapesné.

+ Vybavení na tábor a výpravy (spacák, karimatka, vhodný batoh, ešus,…). Potřebným vybavením je i skautský kroj, který u nováčků nevyžadujeme v kompletní podobě, stačí během prvního roku pořídit skautský šátek s turbánkem. Více k vybavení se dozvíte u vedoucího družiny.

Jak mám postupovat při přihlášení dítěte do oddílu a kdy je to nejvhodnější?

Nejvhodnější měsíce k přihlášení dítěte do skautu jsou září, říjen a leden, tedy měsíce, kdy probíhají nábory nebo evidence členů.

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte, zkontaktujte vedoucího oddílu, do které chcete své dítě přihlásit, a domluvte se na návštěvě na ukázkové schůzce. Nebo vyplňte tento formulář.

Může se však stát, že pro danou věkovou kategorii již bude plno – v tom případě máte možnost zapsat se na čekací listinu. Veškeré vaše dotazy vedoucí rádi zodpoví.

Pokud se dítěti v novém kolektivu zalíbí, dostanete kromě základních informací ohledně potřebného vybavení a dalších tipů pro rodiče nováčků také přihlášku k vyplnění, stačí ji přinést na příští schůzku dítěte.

Kulíšci

2. oddíl benjamínků

Sokoli

6. oddíl vlčat a skautů

Kukačky

12. oddíl světlušek a skautek

Ať je i vaše dítě součástí našich dobrodružství!